ul. Szkolna 36
26-015 Pierzchnica
41 353 85 05
domseniora@wp.pl
placówka działa całodobowo
we wszystkie dni tygodnia

Nitką malowane – gobeliny Pani Marii

 

Kropelka światła, drzewo, dom-

Zamarłych kształtów dziwowisko,

Lecz spoza sztywnych, tkackich ram-

Coś wciąż żywego- dusza artysty……”

 

W Domu Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy od kwietnia 2016r. naszą Mieszkanką jest Pani Maria Sajdak. Uprawia tkactwo artystyczne od ponad 30 lat. To chodząca pracowitość, cierpliwość  i spokój, a nade wszystko pasja.  Od 1983r. należy do Stowarzyszenia  Artystów Plastyków Amatorów a następnie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Sekcji Plastycznej w Klubie Nauczyciela w Kielcach. Pani Maria tkactwem zainteresowała się w latach 70-tych, gdy na jednej z wystaw absolwentów kieleckiego „ Plastyka” zobaczyła gobeliny.  Zafascynowana tkaninami artystycznymi ukończyła kurs w ośrodku „Praktycznej Pani”. Swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami chętnie dzieliła się z innymi prowadząc warsztaty tkackie w Klubie „Słoneczko”. Po raz pierwszy pokazała swoje prace na wystawie pracowniczej „Polmo-SHL” w 1980 roku. W 1986r. miała swoja indywidualną wystawę swoich gobelinów w Erfurcie. W swoim dorobku ma 300 gobelinów, które prezentowała na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Kielcach na terenie kraju i za granicą. Za swoją pracę twórczą  była wielokrotnie nagradzana m.in.: Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury”, Statuetką „Nike Świętokrzyska”.

Wciąż doskonali swój  warsztat, szuka nowych splotów, form a także surowców do tkania prac. Ta żmudna i pracochłonna dziedzina sztuki stała się pasją, której poświęca swój wolny czas. Źródłem natchnienia jest dla Niej przede wszystkim natura, której uroki pokazuje w tkaninach m.in.: ”Rezerwat Przyrody Jaskinia Raj”, ”Szał” (na podstawie obrazu W. Podkowińskiego), „Kwitnąca Jabłoń”, ”Motyl –Pawik”. W jej zbiorach pojawia się często tematyka sakralna ”Chrystus w koronie” , ”Zesłanie Ducha Św.”, jak również patriotyczna „Godła Polskie”.

Największym fanem twórczości Pani Marii, jest jej mąż Pan Leonard, który prowadzi „Złotą Księgę” dokumentując w niej wszystkie wydarzenia związane z twórczością żony. Pani Maria cały aktywnie wyplata gobeliny. Jest to dla niej forma terapii oraz prawdziwa przyjemność z robienia tego co kocha mimo sędziwego wieku. Twórcza aktywność Pani Marii pomaga zachować dobrą kondycję psychofizyczną, wpływa na poprawę funkcji poznawczych, pozwala się samorealizować artystce. Dom Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy miał przyjemność  zorganizować wystawę gobelinów autorstwa Pani Marii. Wystawa wzbogacona była o pokaz instruktażowy wykonywania gobelinów  poprowadzony przez naszą artystkę,  a spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony zaproszonych gości.

Pani Maria mówi: „Chciałabym aby moje gobeliny budziły w oglądających choć cień odczucia duchowego, przypominały o sprawach pozamaterialnych. Nie mogę odejść z tego świata jak zwykła cząstka przyrody. Pan Bóg dał mi tyle swobody, że mogę kierować swym losem. Chciałabym o swojej postawie zdecydować, coś pozostawić, wybudować, aby służyło następnym pokoleniom. Twórczość to tylko ludzkie dzieło!”

Dyrekcja, pracownicy i Mieszkańcy Domu Seniora im. Sue Ryder  mają nadzieję, że Pani Maria jeszcze przez długie lata będzie cieszyć wszystkich swoją twórczością artystyczną.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.
Dom Seniora w Pierzchnicy

ul. Szkolna 36,
26-015 Pierzchnica
tel. 41 353 85 05
41 353 85 01
woj. świętokrzyskie